Miért csábítóbb a street food elnevezés a fast foodnálő Hogyan lett a munkásoknak szánt olcsó élelemből sikert és magabiztosságot sugárzó utcán is fogyasztható enni- és innivalóő A Hosszúlépés Streetfood sétáján jártunk.
A romkocsmak.hu munkatársa igen kellemes csütörtök délelőttöt töltött el a Negyed6Negyed7 Fesztivál keretein belül tartott városnéző sétán - gyakorlatilag végigette a belső kerület új helyeit.
Fázós kis csoport gyülekezik a Két Szerecsen kávéház és bisztró előtt, (ez később fontos lesz!), hogy Koniorczyk Bori vezetésével a VI-VII. kerületi streetfood sétán vegyen részt. Bemelegítésként megfejtjük a bisztró szó eredetét és a bisztrók kialakítását, majd a Nagymező utcán elindulva rögtön betérünk az egyhónapos születésnapját ünneplő Fánki Donutsba. Kóstolunk, teázunk, megtudjuk, hogy a fánkból még saláta is készíthető, majd folytatjuk utunkat a Klauzál tér felé, a könnyedebb mőfajt képviselő Legelő salátabárba.
Túravezetőnk, Bori beszél arról, hogy miként alakíthatják ezek a kis üzletek a városképet, és mi kellett ahhoz, hogy a nők is hódolhassanak az utcai étkezés varázsának. Itt csatlakozik túránkhoz egy kereskedelmi tévé stábja, veszik, ahogy a szemet gyönyörködtető falatkákat színes szószokba tunkoljuk.
Átvágunk a hervasztó hangulatú Klauzál téri vásárcsarnokon, hogy aztán a piacok urbanisztikai hatásáról beszélgessünk, majd a food trackokra terelődik a szó, odaérünk a Kazinczy utcában lévő 400 mögötti Legenda Etető lakókocsijához. Nyáron gyakran kértük ki itt a meggysört, most viszont, hogy két perc után is fázunk, végighallgatjuk, hogy egy hónapja tulajdonosváltás történt és a sörkínálatot télre sörrel készített ételekkel és burgerekkel egészítik ki.
Innen egy ugrás a Gozsdu udvar és a Spaghi, ahol a jól melegben hallgatjuk a magyarul egyre jobban beszélő Matteo fejtegetését a hely keletkezéséről: olasz barátaik adták az ötletet, mivel nem találtak friss tésztát Magyarországon. Kérdésünkre elárulta azt is, hogy az olasz bürokráciához képest nem volt vészes az a tíz hónap, amit az üzlet beindításával kellett tölteniük.
Megjegyezzük, hogy csütörtök a pesto nap, péntek-szombat-hétfőn pedig lasagne - közben néhány sétatársunk vesz magának tiramisut és friss tésztát, míg mi, többiek a padlizsános-szalonnás szósszal nyakon öntött citromos-narancsos tésztánkat esszük. Átvágva a Gozsdu udvaron beszélgetünk az átjáróházak szerepéről és mai funkciójáról, majd a Kazinczy utcai Borsnál fejezzük be a sétát - sütőtök-krémleves kóstolóval.
A túrát bátran ajánljuk mindenkinek, aki a karácsony előtti töki pompos-forralt bor-kürtöskalács háromszög helyett szívesen fogyasztaná és kóstolná meg boltocskák kínálatát, úgy, hogy közben arról is hall: miért sikkes manapság, ha utcán eszik a pesti nő.
Köszönjük a Hosszúlépés csapatának, hogy a képeket rendelkezésünkre bocsátotta. A fotókat Czirkos Eszter készítette.